Palermo Spordiklubi nimelugu

Palju on minult küsitud, miks on Rakvere linna spordiklubil kunagise Sitsiilia emiraati tähtsaima linna Palermo nimi? Ei ole ju mõistlik panna spordiklubile suvalise linna nime, kui puudub vähimalgi määral seos sellega. Mõistetav on näiteks Rakvere Spordiklubi või Pärnu Spordiklubi, kuid Palermo Spordiklubi – kõrvalseisjale kindlasti arusaamatu. Seevastu rakverelasele, kes vähegi oma kodulinna ajalugu tunneb võib aimata nimepaneku põhjust.

Nimelt on Palermo Spordiklubi nimi mitmeski mõttes tähenduslik, ulatudes ühelt poolt kaugele ajalukku, kuid kandes samal ajal ka senikehtivat filosoofiat võitlusvalmidusest ja uuendusmeelsusest. Nimelt puhkes 1848. aastal Sitsiilia põhjarannikul asuvas linnas Palermos rahvaülestõus, mille tulemusel kukutati Sitsiilias võimult Bourbonide dünastia.19 sajandi I poolel sai selle järgi Rakvere linn endale „Palermo” nimelise trahteri, mis oma funktsionaalsuselt kujunes aktiivseks suhtlus- ja ajaveetmispaigaks. Selle nime järgi sai ka nimetuse lagendik, kus lisaks jalutamisvõimalusele, veeremängule, tantsimisele, ka hobuste võidukihutamisi ning kergejõustiku- ja jalgpallivõistlusi peeti. Peagi lisandusid ka lasketiir ning suusarajad.

Nii et sarnaselt Palermo kunagisele rahva ülestõusule on ka Rakveres alati valitsenud positiivne rahutus midagi paremaks muuta, uuendusi luua ja kõikidele spordivõistlustele omane võitlusiha.

Märgilise tähendusega on ka fakt, et Palermos puhkenud kodanlik revolutsioon omas mõju kogu Euroopale, sest peagi laienesid rahutused enamikesse Itaalia riikidesse ning Itaaliast omakorda edasi Prantsusmaale, Saksamaale, Austriasse ja Ungarisse, mille tulemusel kukutati Prantsusmaal monarhia ning kuulutati välja vabariik. Nimetatud tõik on ka meie klubile positiivseks innustuseks sportlikul edasipürgimisel ja suunanäitamisel.

Lisa kommentaar