Spordikiriku funktsiooni muutumine

Inimuuringute aruanded ei ole Eestile andnud rahva tervise osas tulevikukindlust: eestlaste oodatav keskmine eluiga on üks madalamaid ning suremus südame-veresoonkonna haigustesse ja vähki kõrgeim Euroopas. See statistika hõlmab aga kogu elanikkonda ning enamasti veel neid generatsioone, kes harjunud aktiivse ja sportliku eluviisiga. Nooremate põlvkondade uued meelelahutusvõimalused, televiisori taha naelutatus ja internetikeskkond võivad inimuuringute pilti Eesti osas paarikümne aasta pärast veelgi mustemas stsenaariumis kajastada. Just seetõttu on oluline kujundada rahva tervist silmas pidades ühiskonna mentaliteeti ja tagada igakülgsed võimalused aktiivseks sporditegemiseks. Lihtsam on ennetada ja muudatusteks valmis olla, sest rahva tervis ja turvaline keskkond peaks olema iga valitsuse prioriteediks. Ka ühe inimese eemaldumine aktiivsest spordist on ühiskonnale suur kaotus.

Aastaid spordihallina funktsioneerinud Pauluse kirik saab suure tõenäosusega peagi multifunktsionaalse dimensiooni ning Rakvere saab juurde kontserdimaja, et leevendada ka kõige nõudlikumate inimeste kultuurijanu. Juba ainuüksi rakverelastes uhkus- ja kokkukuuluvustunnet loonud Arvo Pärdi austuseks on see kahtlemata vajalik ja õigustatud samm. Sageli kipub aga juhtuma, et millegi uue tuhinas jäetakse vana soiku või tähelepanuta. Rakvere treeningvõimaluste piiratus treeningsaalidega seonduvalt on juba pikka aega üleval olnud probleem. Olemasolevad treeningrajatised ei kata kaugeltki tegelikku vajadust ning juba praegu on Rakvere olukorras, kui treeningsaalide järele on nõudlus kordades suurem kui selleks olemasolevad võimalused. Pauluse kiriku rekonstrueerimine kontserdisaaliks suurendab seda probleemi veelgi.

Terviklikkus ja tasakaalustatus on märksõnad, mida poliitikud armastavad sageli kasutada. Et need sõnad saaks kajastada ka tegelikkust, on vaja reaalseid plaane ja tegusid. Treeningvõimaluste ebapiisavust on ka linnavolikogu spordikomisjon Lääne-Viru Maakonna spordi arengukava arutelul arutanud ning leidnud, et Rakvere vajab hädasti juude ühte multifunktsionaalset treeninghalli. Antud teemat on ka linnapea initsiatiivil koos linna arhitekti ja huvigruppide esindajatega arutatud ning plaane peetud ka treeninghalli võimalike asukohtade üle. Kuid kõigest probleemi tunnistamine probleemi iseenesest veel ei lahenda. Rakvere linna spordikooli direktor alustas õppeaastat samuti murega laste treeningvõimaluste kitsikuse pärast ning pani linnajuhtidele südamele hakata leidma alternatiive Kalevi hallis seni treeninud inimestele. Aastaid on räägitud, et Rakverel on hädasti vaja vaid multifunktsionaalset treeninghalli, mis kataks umbkaudu 1000 potentsiaalse inimese vajaduse erinevate treeningalade osas, olgu selleks aeroobika, tennis, sulgpall, võitluskunstid või raskejõustikutreening ja ega pallimängupindasidki pole ülearu. Pärast spordikiriku saatuse üle otsustamist ei ole võimalik probleemi enam eirata ning ühes ideekonkurssiga loodan nii treeneri, kui harrastussportlasena näha linna kava ja otsustavaid samme treeningsaalide kitsikuse lahendamiseks.

Lisa kommentaar